www.geoparkganovce.sk
DE
EN
SK

Nálezisko odliatku lebky neandertálca (Homo Neanderthalensis) európskeho a svetového významu na lokalite Hrádok v Gánovciach.

Nálezisko svetového významu až do roku 2007 bolo v  dezolátnom a zabudnutom stave. Od roku 2007 však vďaka skupine nadšencov a dobrovoĺníkov, ktorí založili neziskovú organizáciu OZ NEANDERTAL  sa nálezisku postupne prinavracia význam a patričná dôležitosť.

OZ NEANDERTAL v spolupráci s obcou Gánovce, Podtatranským múzeom v Poprade a TANAPu v rámci svojich obmedzených možností urobilo od roku 2007 kus užitočnej práce a hľadí i do budúcnosti. Po vyčistení lokality, vybudovaní vstupnej brány, edukačných tabúľ, rekonštrukcie autobusovej zastávky, oplotenia, cesty, chodníka okolo lokality, osadení drevených plastík  sme dospeli k myšlienke vybudovať na tejto lokalite GEOPARK Gánovce. Bude to však ešte dlhá cesta, ale veríme, že s našim entuziazmom a pomocou dobrých ľudí sa nám to podarí.

Táto lokalita si to zaslúži! Však sa tu našiel „prvý Slovák (Slovenka)“
a je to najvýchodnejší  a najsevernejší výskyt neandertálcov vo východnej Európe.

 

 

V utorok 22.11.2016 o 19,00 hod, v pivničných priestoroch Materskej škole. Vystúpi folklórno – etnografická skupina
UTEŠNAJA KANAREJKA (Утешная канарейка)

v stredu 23.11.2016 o 18,00 hod. v tých istých priestoroch tvorivé dielne – Výroba bábik.

Pripravujeme aj vernisáž Jozefa Srnu.

Zobraziť viac


    V dňoch 30. augusta. - 10. septembra 2016 sa  konal už IV. ročník medzinárodného umeleckého sympózia „ART.4G.PARK“. Sympózium bolo súčasťou projektu


ART Gánovce“,

spolufinancovaného programom Európskej únie

Európa pre občanov“.

"Давайте" Michail Beketov
Hlina pod rukami - Peter Smik
Slávnostná vernisáž


Projekt zastrešoval Obecný úrad Gánovce pod vedením pani starostky, Ing. Alžbety Čekovskej v úzkej spolupráci s dobrovoľníckou aktivitou Občianskeho združenia Neandertal, Gánovce pod vedením Ing. Moniky Dorošenkovej a pomoci Ing. Jozefa Srnu a RNDr. Karola Piovarcsyho.

Zobraziť viac

 

 
Viac hláv viac rozumu.

V započatom, určite budeme ďalej pracovať, ale dobrých nápadov nie je nikdy dosť. Ak máte nejaký dobrý nápad, čo všetko by sa dalo v našom rodiacom sa gánovskom geoparku urobiť, zrealizovať, zmeniť, vylepšiť, jednoducho ak máte dobrý nápad, sem s ním.
 

Naše projekty podporili

 

Geopark Neandertal Gánovce
Občianske združenie Neandertal